Peter Zemmer, Pinot Noir Riserva, DOC, 2022

195,00kr.

Druerne til denne vin kommer fra udvalgte vinmarker i 550ms højde i Pinzano området i Alto Adige. Markens nordvestlige position med masser af aftensol og kalkholdige jorde med ”dolomite limestone” og klippesten giver druerne til denne Riserva de ideelle vækstbetingelser. Det er vin med stor elegance og harmoni, der fint kan matche de store Pinot Noir vine fra førende områder.

Kategori:

Beskrivelse

Peter Zemmer, Pinot Noir Riserva, DOC, 2022 – pris kr. 250 kr./fl., ved 6 fl. kun 195 kr./fl.

Druerne til denne vin kommer fra udvalgte vinmarker i 550ms højde i Pinzano området i Alto Adige. Markens nordvestlige position med masser af aftensol og kalkholdige jorde med ”dolomite limestone” og klippesten giver druerne til denne Riserva de ideelle vækstbetingelser. Det er vin med stor elegance og harmoni, der fint kan matche de store Pinot Noir vine fra førende områder. Fermentering sker over 7 dage med god skinkontakt gennem løbende cirkulation, der giver vinen både god farve og frugt. Riservaen færdiggøres derefter 12 md. på franske barriques og 6md på ståltanke. Inden frigivelse lagrer vinen yderligere 6md på flaske.

Denne fantastiske vin opnår dermed en flot elegance og kompleksitet med god fylde og fremhævede noter af røde bær, sort peber og kanel – der bare bliver ved. Det er et super glas vin til en fornem middag med alle typer af kød, vildt, mellemkraftige vegetarretter som f.eks. en svamperisotto og hårde oste. Vinen serveres gerne ved 14-16 grader C og kan fint gemmes i op til 10 år.

Druer: 100% Pinot Noir / Blauburgunde
Indhold: flaske 0,75 l, Alkohol: 13%
Website: http://www.peterzemmer.com/

Anmeldelser

Der er endnu ikke nogle anmeldelser.

Vær den første til at anmelde “Peter Zemmer, Pinot Noir Riserva, DOC, 2022”

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *